Materiály a informace o nich

 

Kvalita materiálu je velice důležitá  - je to velká část úspěchu našeho oblečení. Klademe velký důraz na výběr všech materiálů. Vybíráme výhradně materiály přírodního původu, protože jsou přizpůsobivé, skvěle odvádí vlhkost a nechají pokožku dýchat. Některé mají certifikaci Oeko-Tex a jsou vhodné pro citlivou pokožku.


BAMBUS je materiál, který jsme si zamilovaly a používáme ho nejčastěji

Rostliny bambusu neuvěřitelně rychle rostou (i 50 cm denně) a mají vysokou schopnost regenerace – po seříznutí dorůstají znovu a znovu. Jedná se tedy o rychle obnovitelný zdroj materiálu. Vlákna se z rostliny získávají čistě mechanickou cestou a k jeho výrobě není potřeba zbytečných chemikálií. Jeho výroba je šetrná k planetě. Kromě ekologické výroby si vás získá i svými unikátními vlastnostmi.

 Je jemnější a příjemnější na omak než bavlna. Bambusová vlákna obsahují látku zvanou kun, která způsobí, že jsou velmi odolná proti množení bakterií. Dochází v nich k o 75% menšímu množení bakterií než v bavlně. Bambusová textilie tedy nezapáchá ani po delším nošení. Odvádí vlhkost od těla, a to efektivněji než bavlna. Je nedráždivý, antialergenní a je nejlepší volbou pro alergiky i atopiky. Udržuje stálou tělesnou teplotu, tedy v zimě hřeje, v létě chladí.. Jeho lesk a splývavost evokují hedvábí, a podobně dobře i vypadají.

 Tento materiál není chemicky ošetřen proti žmolkování a proto upozorňujeme, že po vyprání vytvoří jemný chloupek. Ten ale kvalitě materiálu neubírá naopak je ještě jemnější a pokožku doslova hladí a je hebounký.

Chemická úprava materiálů proti žmolkování je vlastně použití chemické směsi v podobě takového ,,kondicionéru,, který zabraňuje chloupkům v látce, aby se spolu cuchaly a zamotávaly do skupinek, které potom tvoří žmolky. 

Je vhodné o tyto materiály více pečovat a ony se vám odvděčí svou hebkostí a pohodlím.

 

JAK PRÁT BAMBUS

Při správné péči bambusová vlákna vydrží skutečně ledacos a neopotřebí se ani častým nošením. A co znamená správná péče? Kousky prát naruby na jemný nebo ruční program, na nízké odstřeďování, na max. otáčky 400-600. Nedávejte prát plnou pračku, pro praní je potřeba dostatečný prostor. Vyhněte se aviváži a sušení v sušičce či na přímém slunci, sušte také naruby, nejlépe vodorovně položené na sušáku, nebo převěšené ještě přes ručník. Pozor na otlaky při sušení, lehce se vyrýsují. 

Žehlení - také doporučujeme z rubní strany. Je potřeba trocha starostlivosti o tento materiál, ale on se vám odvděčí svou hebkostí a příjemným nošením.

 

 ECOVERO VISKÓZA

Viskóza je přírodní materiál, který se získává z celulózy. Celulóza tvoří buňečnou stěnu rostlin. V Evropě se celulóza získává z bukového dřeva a v Asii z eukaliptového dřeva. Její výroba je také jednou z nejšetrnějších. Množstvím spotřebované vody, chemikálií i svou uhlíkovou stopou jí tradiční materiály nemůžou konkurovat. Sama o sobě je snadno recyklovaná, nebo se beze zbytku rozloží během pár měsíců. Je měkká, hladká a prodyšná, navíc krásně splývá.

JAK SE STARAT O ECOVERO VISKÓZU

Péče o ni se neliší od klasické viskózy – můžete ji prát, sušit i žehlit bez větších omezení. Nemá ale ráda dlouhé máčení, proto volte kratší prací program a nejlépe program na šetrné praní. Perte na maximální teplotu 30stupňů a nedávejte do sušičky. 

Oblečení z tohoto materiálu dodáváme nevysrážené, protože to z technických a výrobních důvodů není možné. Nelekejte se proto, když při prvním zkoušení bude oděv o něco větší. Vyperte ho šetrně dle našeho doporučení, aby získalo svoji plánovanou velikost.

 

 Organický mušelín

Mušelín je velmi jemně tkaná lehoučká bavlněná látka, která je úžasně prodyšná, ale zároveň se dobře udržuje. Vyrábí se z přírodních kroucených vláken bavlny a cirkulaci vzduchu zajišťují mezery mezi jednotlivými vlákny ve struktuře tkaniny. Krásně dýchá, je příjemný na dotek, ale zároveň je pevný a pružný. Bavlněný mušelín také skvěle saje tekutiny a výborně se udržuje.  Časté praní ho nepoškozuje, ale ještě více zjemňuje. Mušelín má na první pohled zřetelnou texturu díky volné vazbě.

Jak udržovat výrobky z mušelínu

I když jsou mušelínové tkaniny velmi odolné, je vhodné je prát ve studené vodě nebo maximálně na 40 °C. Mohou se žehlit, ale jen na nízkou teplotu. Naopak není vhodné je sušit v sušičce a při jejich praní se ani nesmí používat bělící prostředky.